Rachunek bankowy

Przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą nie ma obowiązku zakładania rachunku firmowego. Jego należności i zobowiązania mogą być regulowane gotówkowo do kwoty 15 tysięcy euro. Po przekroczeniu tego progu ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nakłada na przedsiębiorców obowiązek założenia rachunku firmowego.
Ponadto obowiązek taki dotyczy wszystkich przedsiębiorców rozliczających się z podatku VAT. Ustawa o podatku od towarów i usług zakłada bowiem, że podatek podlegający zwrotowi urząd skarbowy może przelać jedynie na rachunek bankowy.
Przedsiębiorca ma też możliwość używania prywatnego rachunku bankowego jako konta firmowego.
Jeżeli decyduje się na założenie rachunku firmowego, musi poinformować o tym urząd skarbowy (druk CEIDG-1 z załącznik CEIDG-RB) oraz ZUS (formularz ZBA).

Decyzja o tym, gdzie założyć rachunek firmowy, powinna być poprzedzona dokładną analizą ofert poszczególnych banków. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na:

  • wysokości opłat i prowizji za prowadzenie rachunku i przelewy, wpłaty i wypłaty gotówkowe;
  • liczbę oddziałów oraz bankomatów danego banku;
  • obsługę rachunku przez Internet lub za pośrednictwem telekonsultanta.

Rachunek firmowy można otworzyć w placówce wybranego banku lub - w przypadku niektórych banków - za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej. Należy posiadać wówczas:

  • dowód osobisty;
  • oryginał wpisu do ewidencji działalności gospodarczej;
  • dokument nadający numer REGON;
  • ew. umowę spółki;

Składki ZUS dla nowych firm

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą mogą skorzystać z ulgi w opłacaniu składek ZUS. Składki dla takich osób są liczone w oparciu o kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2014 roku wynosi ona 1680 zł). Tabela składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz na fundusz pracy znajduje się tutaj.

Bezpieczny (elektroniczny) podpis kwalifikowany

Podpis z certyfikatem kwalifikowanym daje szerokie możliwości wymiany oficjalnych dokumentów. Jest on prawie równoznaczny ze złożeniem naszego podpisu na papierze. Jest on prawnie równoznaczny ze złożeniem naszego podpisu na papierze. Więcej...